Topkapı Kültür Parkı

Topkapı surlarının hemen dibinde yer alan Topkapı Kültür Parkı, E-5 karayolu, tarihi İstanbul surları ve Yenikapı Mevlevihanesi’nin çevrelediği alan içerisinde kalır.


Burası bir zamanlar İstanbul’un en mutena ve tarihi semtlerinden biri olan Topkapı’nın hemen dışındadır. Doksanlı yılların ortasına kadar Trakya Otogarı ya da Avrupa Garajı adı altında şehir dışından gelenlerin hizmetinde başlangıç ve bitiş noktası olarak kullanılan otobüs terminalinin rahatça ve düzensizce yayıldığı bir alandı. Varlığıyla İstanbul’un tarihi birikimini yansıttığı siluetine yakışmayacak bir manzara arz ediyordu. Yaşanan karmaşa, çarpık Yapılaşma ve mevcut ihtiyaçlara cevap veremediğinden ötürü buradan kaldırılan Terminal, tüm teşkilatıyla birlikte Büyük İstanbul Otogarı adıyla Esenler’deki mevcut yerine taşındı.
Bugün ise belediyenin yoğun gayret ve himmetiyle dinlenme ve kültürel amaçlı olarak yeniden üretilmesi ile ortaya çıkan Topkapı Kültür Parkı’nın bulunduğu yerdir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce yapımı gerçekleştirilen Topkapı Kültür Parkı, Anadolu ve Trakya bölgeleri olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Topkapı Kültür Parkı içerisinde otopark, sosyal tesis, dükkânlar, süs havuzu, gölet, çocuklar için oyun alanları yer alıyor. Park alanında ayrıca restorasyonu tamamlanan bazı tarihi binalar da bulunmaktadır